Pozorování bouřek a informování o novinkách v astronomii

Na ranní obloze je kometa ve výrazném outburstu!

Rok 2013 opravdu přeje kometám. Zatímco loni jsme mohli pozorovat pouze 3 komety v dosahu malých dalekohledů či binokulárů (C/2009 P1 (Garradd), 96P/Machholz a 168P/Hergenrother), letos tu máme již 8. kometu, která prolomila hranici 10. magnitudy! Řeč je o kometě C/2012 X1 (LINEAR), jež byla dne 20. října nalezena ve stadiu outburstu, což je nečekané zjasnění, které bývá většinou způsobené rozpadem jádra. Událost překvapila astronomy z celého světa.

Bylo 8. prosince 2012, když známá přehlídka oblohy Lincoln Laboratory Near-Earth Asteroid Research project (zkráceně LINEAR) objevila nevýraznou kometku o jasnosti 19,4 mag, tedy hluboko pod vizuálním dosahem. Kometa dostala označení C/2012 X1 (LINEAR). Až do července se její jasnost vyvíjela podle plánu a v maximu jasnosti měla dosáhnout jasnosti okolo 12 mag, což by z ní udělalo objekt pro středně velké dalekohledy. Až do července byla pozorovatelná na večerní obloze a poté zmizela u Slunce, aby se nyní, v průběhu října, opět vynořila, tentokrát na obloze ranní. První, kdo se chystal kometu po konjunkci se Sluncem zpozorovat, byl japonský astronom Hidetaka Sato. Učinil tak 20. října, tedy minulou neděli. O spatření se pokusil vizuálně, jelikož se kometa v tuto chvíli měla pohybovat již okolo 14 mag, což dává určitou šanci na vizuální pozorování. Hidetaka Sato byl ale překvapen. Po nastavení jeho dalekohledu do předpokládané pozice našel velice jasný objekt, který se podobal kometě v outburstu. Zkontroloval hvězdné pole a zjistil, že je to opravdu kometa C/2012 X1 (LINEAR), jež prošla výrazným zjasněním! Sato odhadl jasnost komety na 8,5 mag. O 2 dny později se na kometu zaměřil i Američan Todd Augustyniak, jenž své pozorování zopakoval i další den. Jasnost komety mu vyšla na 7,8 mag a 8,1 mag. Sám Augustyniak tedy poznal, že kometa je velmi difúzním a obtížným objektem na pozorování, ale pozitivně potvrdil Satovo hlášení o outburstu. Bylo tedy jasné, že kometa předvedla zjasnění o nějakých 6 mag a dostala se do dosahu binokulárů. Ačkoliv je její koma hodně rozplizlá, kometu půjde podle vyhledávacích mapek najít i triedry. Až přestane rušit Měsíc.

Kometa nyní stoupá nad obzor na ranní obloze. Během týdne přestane rušit Měsíc, což znamená, že nastane první rozumná příležitost kometu spatřit. Nachází se v souhvězdí Vlasů Bereniky. Během listopadu se kometa přesune do souhvězdí Pastýře a 17. listopadu projde nedaleko nejjasnější (a rovněž tak hlavní) hvězdy tohoto souhvězdí, kterou je velice jasná hvězda Arcturus. Pokud si kometa udrží současnou aktivitu, mohla by v té době mít něco okolo 7 mag. V prosinci kometa projde Hadem a Herkulesem, v lednu příštího roku se dostane do souhvězdí Hadonoše. Přitom bude stále pozorovatelná na ranní obloze, a to ve výborných pozorovacích podmínkách. Maximum jasnosti komety nastane během února a března. To by kometa mohla mít okolo 6 mag a bude se pohybovat souhvězdími Ocas Hada a Orel. 21. února 2014 projde kometa přísluním ve vzdálenosti 1,60 AU od Slunce, což je na poměry jasné komety celkem daleko. Je tedy velice otázné, jestli znovu nespadne do ,,starých kolejí". V dubnu a v květnu bude kometa okupovat souhvězdí Vodnáře a v červnu se přesune do souhvězdí Jižní Ryby. 27. června 2014 se s námi, s obyvateli severní polokoule, rozloučí průchodem přízemím ve vzdálenosti 1,55 AU. To také není zrovna blízko. V červenci se kometa přesune na jižní oblohu a ze severní polokoule nebude již více pozorovatelná.

Možná máme zaděláno na zajímavou kometu, která by měla být nejjasnější na přelomu zimy a jara. Pokud se jádro komety C/2012 X1 (LINEAR) probudilo nadobro k vysoké aktivitě, pravděpodobně dosáhne 6 mag a kometa bude vidět i malými triedry, možná i divadelními kukátky během února a března příštího roku. To je optimistický scénář. Pesimistický scénář hovoří o tom, že se kometa navrátí ke své původní aktivitě, což by znamenalo, že její současná jasnost je jenom dočasná a velice rychle zeslábne zpět ke hranici vizuálního dosahu. Pak tu však ještě máme bonusovou možnost, a tou je další outburst. Kdyby se další outburst opravdu odehrál, kometa by pak pravděpodobně byla viditelná i pouhým okem, a to možná i v řádu měsíců. Tuto variantu ale berte za málo reálnou. Přesto se může stát cokoliv. Máme jedinečnou příležitost tuto kometu sledovat, a to právě od tohoto měsíce až do června příštího roku. Celé toto tři čtvrtě roku dlouhé období se bude kometa pohybovat na ranní obloze, a to dost vysoko nad obzorem. Možná se tedy máme na co těšit.Pozice, na kterých se kometa bude pohybovat do ledna 2014.Pozice, na kterých se kometa bude pohybovat od ledna 2014 dále.Jak by měla vypadat jasnost komety, pokud se naplní optimističtější scénář.Outburst komety C/2012 X1 (LINEAR).

Zdroje: Kometarium.com, Aerith.net


Komentáře k článku

Jundrovské počasí říká
02.11.2013

Kometa by jasnosti -6 mag dosáhnout mohla, ale blízko u Slunce, těžko pozorovatelná. Jakmile se objeví na ranní obloze, dosáhne právě těch zhruba 2 mag, takže článek je prozatím zbytečný. Pokud by náhodou nepřežila průlet perihelem, tak bych vydal článek, že kometa nakonec viditelná nebude.

Jarda říká
29.10.2013

Přečetl jsem si tedy tvůj článek, ale vzhledem ke změně situace už je krapet neplatný. Podle nejnovějších informací má tato kometa dosahovat nejvyšší jasnosti nikoliv -6 mag, ale jen +2 mag. Nebylo by špatné vydat o této kometě nový článek.

Jundrovské počasí říká
28.10.2013

Ano, kometa C/2012 S1 (ISON) příznivější skutečně je. 28. listopadu projde přísluním ve vzdálenosti 0,01 AU od Slunce a pokud těsný průlet přežije, máme se na co těšit. :) http://jundrovske_pocasi.blogy.in-pocasi.eu/Na_ranni_obloze_se_zjevuje_kometa_s_potencialem_stat_se_kometou_desetileti-1378554439.html

Jarda říká
27.10.2013

A co kometa C/2012 S1 (ISON), ta se mi zdá příznivější než tato.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Poslední články

Předpověď počasí pro Jihomoravský kraj

Počasí

Yowindow.com - aktuálně z Brna

HTML weather
YoWindow.com yr.no

Počet mnou zpozorovaných bouřek za rok 2013

Za rok 2013 jsem zatím v Jundrově či na jiných místech, kde jsem byl, zpozoroval 23 bouřek v 17 bouřkových dnech.

Podpora pro In-počasí

In-počasí

Chat

Chat

Diskuze

Náš Facebook

KLIK

Odkaz na partnerský Radareu.cz

KLIK

Odkaz na partnerský 4meteos.com

KLIK

Odkaz na Facebook partnerských METEO AKTUALIT

KLIK

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z území Země

29. dubna 2014 (prstencové - Antarktida).

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z České republiky

20. března 2015 (částečné - zhruba 74%).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z území Země

15. dubna 2014 (úplné - Amerika, Tichý oceán, Austrálie).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z České republiky

28. září 2015 (úplné).

Nejbližší tranzit viditelný ze Země a z České republiky zároveň

9. května 2016 (Merkur).

InfoBoard

Aktuální časomíra

Návštěvnost blogu od jeho vzniku (27.1.2013)

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

Jmenuji se Marek, je mi 15 let a vítám vás na mém blogu. Blog vznikl 27.1.2013. Dne 24.3.2013 prošel kompletní rekonstrukcí. Od té doby zde vycháztejí články o stormchasingu na Brněnsku, popřípadě i jinde (pokud se jinde nacházím). Zároveň se vás snažím informovat o novinkách v astronomii. Naleznete tu však i jiné rubriky - uvidíte, na jakých stormchaserských pozorovacích místech pozoruji, jaké jsem viděl komety, kolik meteorů jsem zaznamenával v meteorických rojích, které jsem pozoroval a čas od času se zde objevuje i nějaký rozhovor, ať už s amatérským, či s profesionálním meteorologem, stormchaserem nebo astronomem. Jsem velice rád, že jste navštívili můj blog a přeji vám příjemný den.

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí